fbpx
Киев,UA
+48690667993
colectsion@ukr.net

Емблеми на комір військових Збройних Сил України зразка 2017

Емблеми на комір військових Збройних Сил України зразка 2017

18.07.2017 на Україні був випущений указ про затвердження зразків армійської форми для різного роду військ і курсантів військових училищ, який був офіційним підтвердженням почалася в країні ще в 2015 році масштабної реформи форменого одягу військовослужбовців і їх знаків розрізнення. Наступну за реформою наказ від 20.11.2017 затвердив також правила носіння форменого одягу.

Особливістю реформи було те, що замість представників військового відомства, ініціативна група простих громадян країни, очолювана журналістом В. Гайдукевичем, зіграла головну роль в дизайні нової форми і відмітних знаків на ній, що стало явним прикладом впливу цивільних осіб на державну політику в країні, а пропозиції широко обговорювалися як в соціальних мережах, так і в групі «Нове військо». У той же час, представники Міністерства оборони України не змогли представити комісії власні напрацювання, що стосуються геральдики та державних нагород, що суперечить чинному законодавству.

Військова форма з властивою їй атрибутикою, затверджена в 2017 р, кардинально відрізняється від варіантів, що існували раніше. І, незважаючи на те, що багато українців вважають цей факт ознакою становлення незалежної держави і остаточного розриву з Радянським Союзом і РФ, насправді, все не так райдужно, як це може здатися на перший погляд.

Дана стаття наводить основні типи емблем, як характерних ознак різних вид військ в ЗС України, а також чинів всередині одного виду військ, їх смислові характеристики і результати впровадження.

Відразу треба зауважити, що зразки емблем ніяк не пов’язані з випущеним наказом від 18.07.2017, але вони з’явилися в документі від 20.11.2017, незважаючи на те, що не мають нічого спільного з правилами носіння форменого одягу. Згідно з наказом, емблеми пришиваються до коміром кітелів і вказують на кваліфікацію солдата або офіцера незалежно від приналежності останнього до того чи іншого роду військ. Далі, серед зразків виникає кілька нелогічна плутанина в емблемах ВС, а також спеціальностей і підрозділів військ, незважаючи на чіткі слова про кваліфікацію в випущеному документі, як про рівень професіоналізму службовців.

На підставі цього указу, багато зразків емблем на комірах є масштабувати копіями на головних уборах військовослужбовців, які в свою чергу повинні ставитися до різних видів збройних сил України. Даний варіант дублювання не завжди підходить для відмінних рис армії, так як, якщо емблема в збільшеному варіанті виграшно виглядає на пілотці або берете, зовсім не означає, що її зменшена копія буде виробляти таке ж враження на кітелі військового.

У порівнянні з минулим десятиліттям, кількість емблем збільшилася з 21 до 24 видів, що обумовлюється появою нової символіки для вищого офіцерського складу, але, в той же час, морпіхи і військові геодезисти залишилися без розпізнавальних знаків. Новинкою в зразках можна вважати поділ емблем на золотий і срібний кольори, яке не застосовувалося вже на протязі 30 років, з 1988 року, коли уніфікація диктувалася ціною виготовлення, але, в принципі, новий вид розпізнавальних знаків ВС краще розглядати в комплексі з попереднім.

Загальновійськова емблема

На емблемі видно обриси лаврового вінка з хрестом і Тризубом в центрі і розташованими з боків шаблями. Дана емблема є зменшеною копією символіки на беретах загальних військ. Виникає питання про приналежність даного знаку, так як поняття загальних військ ніколи не застосовувалося в ЗС України, без зазначення конкретної приналежності.

За змістом малюнка, емблема також не зовсім зрозуміла, тому що приналежність подібних символів на зеленому тлі до прикордонним є загальноприйнятим фактом, так само як і військам СБУ, але тільки на синьому тлі, а обриси хреста на емблемі ВС зображувалося без лаврового вінка і іншої форми. Виявляється, що пан Руденко вже висував пропозицію про заснування єдиної форми хреста для всіх ЗС, що було відкинуто МО в зв’язку зі схожістю емблеми мотострілецького підрозділи Радянської Армії, з відзнакою лише в тому, що там замість хреста в лавровому вінку красувалася п’ятикутна зірка. Загальний характер військ України з 2007 року носило символічне зображення гілки калини зі схрещеними мечами.

Емблема Повітряних Сил

До складу даного роду військ включаються авіація, радіотехнічні війська і зенітно-ракетні війська, але, в той же час, для останніх розроблені власні емблеми, що є досить дивним. Адже визначення в документі, як емблеми для льотного складу, має на увазі їх носіння виключно льотчиками, але, в той же час, є дуже багато підрозділів, які обслуговують авіацію на землі і в морі, а із закону випливає, що представників їх залишили без символіки.

За зовнішнім виглядом емблеми претензій практично не виникає, крім зображення на ній, схожими з окресленням пропелера, причому, в чорно-білому варіанті, що ускладнює її читабельність. І виникає питання — чому емблема десятирічної давності, що символізували пропелер з крилами, що виглядала цілком зрозуміло, що не була залишена для застосування?

Емблема військово-морських сил


Поява даної символіки загадково, так як склад військ ВМС не потребує комірах зовсім, а обслуговують суду на землі війська могли мати або власну символіку, або використовувати загальновійськову. Емблема являє собою зображення якоря і тризуба, незважаючи на те, що тризуб на рукаві ніколи не торкався моряків, однак у флоті завжди застосовувався тризуб власної форми із зображенням хреста посередині.

Емблема високомобільних десантних військ


Дана емблема була сильно видозмінена, так як попередня продовжувала традиції Радянської Армії. Бентежить, хіба тільки, зображення тризуба за аналогією з відмінними символами ВМФ, яка ніколи не застосовувалася раніше за відсутністю військ ВДВ в ЗС України.

Емблема частин і підрозділів Тилу і Озброєння


Дана символіка не є новою розробкою, так як А. Руденко пропонував їй ще більше 15 років тому, а прийшла вона на заміну частин і підрозділів логістики. Але зображення на емблемі — мечі, які переростають в колосся і кадуцей, який завжди був символом торгівлі, ніколи не мав відношення до військ Тилу і Озброєння. Емблема ж логістики минулого зразка зображувалася у вигляді шестерінки, ракети, гайкового ключа і вузла трубопроводу, що дійсно відповідало озброєння армії.

Емблема механізованих військ


Символіка мало чим відрізняється від минулого зразка, з різницею, що гвинтівки були замінені на старовинну зброю, а також було додано кільце, що дає схожість з французькими емблемами. Дане кільце також присутній на емблемах ракетних військ і артилерії, що буде перешкоджати розпізнаванню роду військ з дальньої відстані. Відмова від гвинтівок також пояснити складно, так як саме цей вид озброєння був основним для піхоти.

Емблема військ спеціального призначення


На емблемі зображений двозуб, символ князя Святослава Ігоровича Хороброго, що виділяє ці війська оригінальністю символіки.

Емблема танкових військ


Має однаковий образ як на комірах, так і на беретах, на яких зображена рукавичка від обладунків, що тримає жезл, а якщо придивитися до картинки краще, то можна побачити обриси літери «Т». Даний знак був би ідеальним в одиничному виконанні на головному уборі військ. Що ж стосується коміра кітеля, то дзеркальне відображення руки виглядає вельми безглуздо. Було б краще застосування емблеми у вигляді танка, до того ж подібне зображення військ застосовується в багатьох країнах світу.

Емблема ракетних військ і артилерії


Ситуація з даної символікою повторює попередню — вельми вдалий беретний знак, який містить велику кількість символів, а також, асиметричний, зображується і на обох сторонах коміра. Тому, схрещені гарматні стволи в минулому символіці були куди більш читабельними.

Емблема інженерних військ


На відміну від минулого емблеми, яка зображала будівельні роботи зі зведення оборонних споруд, а також польових укріплень, переправи через водні перешкоди і т д, зараз зазнала значного спрощення та відображає лише частину діяльності військ.

Емблеми військ зв’язку та РХБЗ


Війська зв’язку придбали непоказну символіку, яка втратила весь сенс минулих історичних устоїв. А що стосується військ радіохімічного і бактеріологічного захисту, на емблемі зображений попереджувальний знак — трикутник, всередині якого розміщені всі символи радіаційної, хімічної і бактеріологічної небезпек, що може навести на думку про те, наскільки небезпечним є сам представник цього виду військ. Але, маленькі розміри трикутника на комірі робить інші символи практично невидимими. Трикутник також не є вдалою зміні символічного зображення щита, як уособлення захисту.

Емблема протиповітряної оборони і зенітно-ракетних військ


Символіка дублює беретний знак із зображенням стріли, і, не дивлячись на те, що в зображенні минулого зразка лежали стволи гармат із стилізованою ракетою, як на емблемах США і Німеччини, сьогоднішнє зображення вводить в замішання про приналежність до ВС. Адже в давні часи, коли битви велися за допомогою стріл, повітряних цілей не було взагалі. На комірі емблему прочитати вкрай проблематично, а екран радіолокатора виглядає зовсім крихітним. Минула емблема у вигляді радіолокаційної антенний виглядала більш зрозумілою.

Емблеми медичної та ветеринарної служб

Емблема виконана у вигляді шестикутної зірки, і застосовується в США з 60-х рр минулого століття. Промені означають шість головних завдань, що стоять перед службою — виявлення, оповіщення, відповідна реакція, оперативна допомога на місці, надання допомоги при транспортуванні і передачі в приймальний покій лікарні. Але, виходить, що даний символ означає лише послуги швидкої допомоги, ніж далеко не обмежуються дії служби. У попередніх зразках лікарі забезпечувалися символікою у вигляді жезла Ескулапа, що втілює лікарську спеціальність для всіх військових медиків України з часів Радянської Армії.

Ветеринари отримали таку ж символіку, що і медики з різницею в срібному відтінку, але, з огляду на гранично маленький склад представників цієї служби, ніхто не заважав залишити традиційне зображення змії.

Емблеми автомобільної служби і служб військових шляхів сполучення


Емблема автомобільних служб у вигляді колеса від воза вийшла не зовсім зрозумілою, що грає не на руку технічним оснащенням ЗС України. Минула емблема представляла собою вісь з автомобільними колесами, кермом і крилами, що виглядало набагато більш виграшно стосовно до даного роду військ.

Символи для служби військових шляхів сполучення, навпаки, вийшли читаються і логічними, що повторюють традиційні і в повній мірі відображають перевезення різними видами транспорту.

Інша оновлена ​​символіка для різних видів військ

Юридична служба, дійсно, потребувала зміни символіки, так як старе зображення у вигляді щита з мечами було сильно схоже на радянське. Але нова емблема стала нітрохи не краще, так як шальки терезів на тлі віника в поєднанні з мечами наводить на роздуми, не пов’язані з юридичною спеціальністю.

Емблема для військової поліції практично не зазнала змін у порівнянні з минулим варіантом, крім зміни кольору — на срібному тлі зображений чорний щит.

Військові диригенти також отримали нову, але не сильно вдалу символіку, повністю втративши старої впізнаваною в усьому світі емблеми у вигляді ліри.

Фінансова служба вперше отримала свої власні відмінні символи, в основі яких лежить українська гривня Княжої доби, а поруч з нею зображені перо і сувій.

Емблеми військ радіоелектронної боротьби отримали ті ж недоліки, що і інженерні війська, так як виглядають не повним уособленням діяльності на відміну від попередньої символіки.

Окремо можна виділити символіку вищого офіцерського складу ЗС України, яку дозволяється носити виключно генералам і адміралам і тільки на лацканах, нижче емблем, що засвідчують кваліфікацію. Кітель у адміралів виготовлений з коміром-стійкою, а на тужурці відзнаки не передбачені, що робить незрозумілим місце носіння символіки.

Висновки про нову символіку ЗС України

Перерахована вище державна символіка ЗС України, хоч і зазнала кардинальних змін, вийшла набагато гірше минулих зразків. Таким чином, напрошується висновок, що в основі змін було закладено не поліпшення читаності емблематики, а просто як можна ретельніше ліквідувати символіку зразка 2007 року. А прагнення довести всьому світові про наявність сучасного бойового оснащення ніяк не в’яжеться із зображенням стріли або колеса від воза.

Необхідно якомога швидше переглянути прийняту символіку професійним поглядом і окремі її аспекти змінити на більш належні.