Головні нагороди України

Розбираємося в орденах і пам'ятних монетах
Автором ордена Богдана Хмельницького є Олексій Руденко - заслужений художник України. Ідея заснувати цю нагороду зародилася в Міноборони після здобуття країною в 1992 році незалежності. До цього часу вже мав місце бути в СРСР орден Богдана Хмельницького, заснований в 1943 році, але в Україні зацікавилися створенням свого бойового ордена з такою ж назвою. Цікавився в той час фалеристикою (наукою про нагороди), геральдикою Олексій Руденко запропонував своє бачення нагороди, що згодом і втілилося в життя: малиновий лапатий (до кінців розширюється) хрест, як давній і гідний символ козацького війська, частина герба Хмельницького (знак "Абданк "), схрещені мечі, що несуть в собі захист, дубовий вінок". але попередні ескізи нагороди зависли на три роки в кабінетах чиновників до моменту президентства Леоніда Кучми. Ескіз ордена критикували за схожість з чорним нацистським хрестом, але т до чи інакше він народився і зажив своїм життям, правда, трохи видозміненим. Руденко, наприклад, бачив орден складовим з трьох частин - хрест, вінок і герб гетьмана, вважаючи що, таким чином, він буде виглядати більш солідним. Але все пішло не тому сценарієм, з економії вирішили нагороду штампувати, як карбують звичайні монети - за технологією "одного удару" і нагороджувати в кінці 1990-х всіх офіцерів-учасників Великої Вітчизняної, що знизило статус нагороди. За деякими оцінками вручили близько 4 млн орденів III ступеня, за іншими - до мільйона. Дійшло навіть до того, що в 2000 роках на різних нумізматичних ринках даний орден продавали по $ 15-20.

Сьогодні ж орден Богдана Хмельницького отримують виключно герої.

Олексій Руденко є також автором і таких нагород, як: «Орден княгині Ольги», орден "За доблесну шахтарську працю", також медалі

"За працю і звитягу" та інших нагрудних знаків до звань "народний" і "заслужений".

ОРДЕН БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО

орден богдана хмкльницкого КоллекционЗасновано 3 травня 1995 г. Серед наявних трьох ступенів вищої вважається - I ступінь. Нагороджуються орденом громадяни України за особливі заслуги щодо захисту державного суверенітету, в зміцненні безпеки і обороноздатності України, підтримці територіальної цілісності.

Перші кавалери:

- Герой Соцпраці, повний кавалер ордена Слави (СРСР) Максим Величко - орден Богдана Хмельницького III ступеня, загальне число нагороджень (виключаючи масові нагородження ветеранів) - 2122

- генерал армії, Герой України Іван Герасимов - орден Богдана Хмельницького - I і II ступеня, загальне число нагороджень II ступенем - 411, I ступенем - 89.

Розміри: 50 на 50 мм - I ступінь, 45 на 45 мм - II і III ступінь
Вага: кожного з орденів - 35 г
Матеріал: срібло - I, II ступінь, нейзильбер - III ступінь
Зірка з мечами: позолочена у I ступеня, посріблена - у II і III

Хрест - древній козацький символ.
Вінок з дубового листя символізує відвагу, стійкість; у I і II ст. вінок позолочений, у III - посріблений.
Геральдична фігура "Абданк" - частина герба гетьмана Богдана Хмельницького.

I ступінь носять на шийній стрічці, II і III ступеня - на грудях справа.

НАГОРОДИ, зазначені ІМЕНАМИ КНЯЗІВ
Формування всієї нагородної системи України почалося в період 1995-1998 рр. Звання "Герой України", засноване в 23.08.1998 року, стало найвищою нагородою поряд з врученням одного з двох орденів:

- за бойові подвиги - "Золота зірка"

- за трудові досягнення - орден "Держави"

Звання "Герой України" присуджується лише один раз і виключно громадянам України. Орден Ярослава Мудрого, який є на той момент вищою нагородою, має п'ять ступенів. Наступними за значимістю і старшинству такі ордени, як: "За заслуги", Богдана Хмельницького, Княгині Ольги (жіночий), всі мають по три ступеня.

Орден Данила Галицького додали в 2003 році, йде по старшинству після «Ольги», нагороджують їм військових (безпосереднє. Вид з мечами) і чиновників (вид - без мечів).

Верховна Рада в 2008 році, з ініціативи тодішнього президента Віктора Ющенка підтримала і заснувала новий вищий орден країни - орден Свободи, але при збереженні найвищого звання ордену "Герой України". Безпосередньо для шахтарів, щоб гідно оцінити їхню працю, в 2009 році заснували "спецорден" - "За доблесну шахтарську працю", що є на даний момент самим нижчим за значимістю. У той же час орден Героїв Небесної сотні, заснований 1 липня 2014 р зайняв своє місце за старшинством після "Хмельницького". За статистикою - найбільше нагороджень - орденом "За заслуги" III ступеня: понад 2 млн, в тому числі і масові вручення в 1995-99 рр. ветеранам ВВВ.

Перший орден І "ЮБІЛЕЙКЕ" - 20 РОКІВ
Минуло вже 20 років з моменту звершення двох значущі події для становлення української державності, а саме установа:

- ордена Богдана Хмельницького - 3 травня 1995 року

- першої ювілейної монети - 7 травня 1995 в честь 50-річчя перемоги над фашизмом

На сьогоднішній день для нагородження героїв війни і праці наявні: 11 орденів, 5 медалей (остання - "70 років Перемоги"), 6 відмінностей президента (типу медалі), іменний пістолет, також честь стати "народним" або "заслуженим". Пам'ятних та ювілейних монет випущено 648 видів, по зображенню яких можна простежити і історію становлення України, і імена національних героїв, флору і фауну, спортивні досягнення.

 

"ЗА МУЖНІСТЬ"

Орден «За мужність» заснований в 1996 році, сьогодні їм нагороджують в основному беруть участь в бойових діях на Донбасі. Указом президента Петра Порошенка в 2014-2015 рр. загальна кількість нагороджень було тисяча чотиреста сорок-п'ять, в тому числі посмертно 236.

медаль за мужество Украина КоллекционОРДЕН СВОБОДИ

Засновано, як вищий орден в 2008 р, потіснивши орден Ярослава Мудрого. Вручають за розвиток демократії і особливий внесок в утвердження суверенітету України. Серед нагороджених - 34 людини, перший кавалер - король Швеції Карл XVI Густав.

орден свободы Украина Коллекцион

"ЗА ШАХТАРСЬКИЙ ТРУД"

Засновано в 2008 р, серед усіх існуючих орденів відноситься до самого нижчого. Єдина нагорода, присвячена конкретно представникам професії і вручається за їх трудові успіхи. Загальна кількість нагороджених - 107 осіб.

медаль за шахтерский труд Украина Коллекцион

ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ

Призначення заснованої в 01.07.2014 році нагороди - герої революції та відзначилися при "інших подіях, пов'язаних із захистом суверенітету України". На даний момент три посмертних нагородження, перший - Михайло Жизневский (Білорусь).

медаль героев небесной сотни Украина Коллекцион

НА ЧЕСТЬ ЮВІЛЕЮ ПЕРЕМОГИ

Є виключно першою з усіх монет. Матеріал - мельхіор, тираж 250 тис. Шт. Серед колекціонерів найбільшу цінність представляє випуск, коли був допущений незначний шлюб - буква "У" в написі виглядає як "Х". З цієї причини за монету дають до 200 грн., А монета без дефекту ( «равильна») - коштує всього 20-25 грн, через велику тиражу.

медаль в честь юбилия победы

Великий перелік випущених монет, що відносяться до категорії перші:

 

"Біметал"

Монета загальною масою 14,7 г, у виготовленні якої використовувалися два метали - золото і срібло, викарбували вперше в 2000 р тиражем 3000 шт. Колекційна ціна на даний момент значна - близько 4000 грн. Випущено всього - 33 види бімонет, 27 з них - з нейзильберу і нордіку, які є недорогоцінними.

 первый биметалл медаль Украина

ГОЛОГРАМА

Монета срібна вагою в 2 унції (62,2 г) з голограмою "Ан" - логотипом ДП "Антонов". Монета для свого класу цінується досить дорого - більше 6000 грн через невеликого тиражу в 2000 штук.

первая голограмма Украина Коллекцион

З діамантами

Справжній діамант в 0,01 карата - в оці у срібній щурика - символу 2008 року. Оригінальна задумка сподобалася і прижилася, надалі у всіх звірів серії "Східний календар", за винятком першої "Рік Собаки" - очі виключно з дорогоцінних каменів. Ціна монети - 700 грн.

первая медаль с бриллиантом

В КОЛЬОРІ

Освоєння технології карбування монет з вставками з кольорової емалі було освоєно нашими фахівцями до 2010 року. І, першою такою монетою виявилася двугрівневка, присвячена 20-річчю Декларації про суверенітет України, з прапором на лицьовій стороні. Ціна монети - близько 100 грн.

первая медаль в цвете Украина

Різновиди монет по вазі
ВІД ОДНОГО ГРАМА ДО КІЛОГРАМА

 

На сьогоднішній день пам'ятних і ювілейних монет за 20 років було викарбовано 648 різновидів. Більшість з них випущені в двох-трьох варіантах: з золота, срібла, нейзильберу. Наприклад, до 10-річчя Незалежності було випущено величезну кількість самих різних номіналів:

- від 200 тис. До 2 млн купонокарбованців - в 1995-1996 рр.

- від 2 грн до 500 грн - вересня 1996-го по квітень 2015 р

 

Найменшій по вазі монетою виявилася золота 2-гривневка серії "Найменша золота монета" - всього лише 1,24 г. При цьому, починаючи з 2003 року і по 2012 їх було випущено -12 різновидів. І найбільшою вважається срібна стогрівневка, яка важить цілий кілограм. Викарбовано "соток" з 2006 р - всього три види:

- першу (введену 02.09.96 р), присвятили 10-річчю відродження гривні і випустили тиражем 1 501 штук

- другу - 1020-річчя хрещення Русі накладом 800 шт.

- третю - Міжнародному року астрономії меншим тиражем в 700 шт.

 

Монети, які є важкоатлетами в діаметре100 мм розміщені герметично в прозору капсулу і акуратно покладені в оксамитовий футляр. Їх ринкова ціна - від 50 тис. Грн і більше.

Формат стандартної двушки з нейзильберу - 31 мм, вага 12,8 г. Виключно всі монети-гривні (за винятком купонокарбованців)

є платіжними та обов'язковими до їх прийому за номіналом. Без сумніву, колекційними "юбілейкамі" розплачуватися вигоди немає ніякої, бо їх вартість колекційна - навіть найдешевшої 2-гривневки з нейзильберу - 22 гривні, а 2-гривневки з золота - 1800 грн.

 

"До ВИПУСКУ ПЕРШОЇ МОНЕТИ ГОТУВАЛИСЯ РІК"

"Монета" Перемога у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років "відноситься не тільки до першої пам'ятній монеті, але і в історії незалежної України - взагалі до першої монеті, оскільки викарбувані ще в 1992 р розмінні копійки введені були 2 вересня 1996 р а ця вважалася повноцінним платіжним засобом раніше на 1,4 року.

До випуску безпосередньо першої пам'ятної монети в НБУ готувалися більше року. Спочатку оголосили конкурс і по його результату відібрали кілька десятків ескізів, в основному на військову тематику, оскільки наближалося 50-річчя Перемоги. Найбільш виграшним варіантом порахували ескіз монети художника Івахненко - вона здалася нетрадиційної - скорботна над Вічним вогнем молода українка в національному одязі. Оскільки метал для карбування перших монет розглядався недорогоцінний - мельхіор (сплав міді та нікелю), в подальшому нейзильбер (сплав міді, нікелю та цинку, що дешевше) - номінал встановили невеликий - 200 тисяч купонокарбованців, після введення гривні - 2 гривні.

Випуск монет здійснювався на Московському монетному дворі, оскільки на той момент своїх потужностей не було. Але вже починаючи з 1998 року всі наші монети чеканилися в Києві, на банкнотно-монетному дворі НБУ.

У серії "Видатні особистості" 107 чоловіків і всього 11 жінок

 У 1995 році в липні були випущені:

- "Богдан Хмельницький", який відкрив серію "Видатні особистості України" (на даний момент в ній 118 чоловік, з них всього 11 жінок)

- серія "Міста-герої України" - Київ, Севастополь, Одеса, Керч

- "Софіївка", викарбувана на честь заповідника в Умані - стала першою металевою гривнею

 

При цьому "Софіївка" почали карбувати в карбованцях, але в цей же час одночасно ввели гривню, що і послужило причиною знищення тиражу, але не все.

Нумізматам широко відомі дивом уцілілих - 11 "Софіевок" номіналом 200 тис. Крб. Вартість сьогодні монети оцінюється приблизно 40 тис. Грн.

До невдалим і непопулярним у колекціонерів проектам - вважається абсолютно безлика серія про діячів УНР, презирливо іменованих нумізматами "дядьки в піджаках".

Варто відзначити, що Анатолій Сніжко, в 1995 р працював в НБУ головним експертом емісійно-касових операцій і безпосередньо стояв біля витоків української нумізматики проти щорічного випуску величезної кількості монет - по 30-40 штук, оскільки за кордоном їх карбують менше, на порядок. У той же час, художник Микола Кочубей - автор однієї з перших монет "Місто-герой Київ" та ще кількох десятків монет на культурну та фольклорну тематику - абсолютно іншої думки. Він дотримується тієї думки, що наша країна багата, як історичними подіями, так і неординарними особистостями і тематика, як інтерес до неї, невичерпні.