fbpx
Киев,UA
+48690667993
colectsion@ukr.net

Особливості історії фалеристики Болгарії на прикладі ордена Кирила і Мефодія

Особливості історії фалеристики Болгарії на прикладі ордена Кирила і Мефодія

Найпочеснішої нагородою Царства Болгарії вважався орден святих Кирила і Мефодія, канонізованих авторів першої старослов’янської азбуки і церковного слов’янської мови. Цей відмітний знак був заснований вперше 18.05.1909, коли нинішня Болгарія на карті виглядала дещо інакше, і була частиною могутнього Сполученого Королівства Великої Британії та Болгарії.

Незалежне болгарське царство було засновано трохи раніше — 5 жовтня 1908 року і існувало воно до ліквідації монархічного ладу в 1946 році. В цьому ж році перестала діяти і перша настільки почесна нагорода. Але її видозмінені модифікації служать винятковим відзнакою за заслуги в громадянському суспільстві аж так нашого часу. За 110 років існування, орден пережив три основних етапи.

1 етап. Орден Святих Рівноапостольних Кирила і Мефодія

Орден святих Кирила і Мефодія могли отримати в Болгарському царстві тільки найвищі державні чини, та й ті лише за найвидатніші досягнення:

  1. Державні службовці найвищого рангу, наприклад, генерали, священнослужителі, наближені до двору чиновники і т. Д., Які раніше вже удостоювалися менш високих нагород за подвиги на благо держави.
  2. Іноземні піддані, які сповідують християнство, а також, їх сім’ї. До цих осіб, в основному, відносилися глави держав, що користуються особливою повагою в Болгарському царстві.

Стилістика ордена святих Кирила і Мефодія поглиблюється в Середньовіччі, так як, в основу зовнішнього вигляду цієї нагороди лягли візуальні риси, властиві ордену Святого Духа, створеного в далекому 1578 р Статус даної нагороди в царстві обмежував одночасне кількість нагороджених до 15 осіб, але дане число так і не було досягнуто внаслідок впливу Другої світової війни і особливостей комуністичного правління.

На іноземців же подібний закон не діяв. Таким чином, за короткий період існування ордена, їм було нагороджено 9 підданих Болгарського царства і 52 іноземця. Однак, є версії, що число нагороджених орденом болгарських лицарів становить не менше 11.

Орден виготовлявся у формі хреста, кожен з 4-х його кінців був обриси плану християнської церкви, а між ними розташовувалися символічні зображення мов відкритого вогню, які трохи прикривалися геральдикою держави. Поверхня хреста була покрита світло-блакитний матовою емаллю, а в центрі його, в колі із золотою облямівкою, були вигравірувані слова «Ex Oriente Lux», які означають «Світло зі сходу», розташовувалося зображення двох згаданих вище святих.

Зворотний бік хреста була прикрашена монограмою князя Фердинанда I Кобургского, який заснував цю нагороду. За правилами носіння, орден кріпився на спеціальну стрічку, яку носили через ліве плече, а до хреста завжди додавалася нагрудна зірка, її потрібно було носити на лівій стороні.

Великий хрест ордена часто доповнювався меморіальною дошкою, а в центрі його був зображений Шестикрилий Серафим з емалі на червоному тлі по 2 його крила якого зверху і знизу переплітаються між собою, а решту 2 розгорнуті. Між кінцями хреста зображені всі ті ж символічні язики полум’я, що і на самому ордені, на кожному з яких видно геральдичні символи.

 

Також, найвищим відзнакою була ланцюг ордена, яка, в залежності від чину нагородженого, була 3-х різних видів — Велика Магістерська ланцюг, носити її був удостоєний честі тільки Фердинанд I, а також, Велика і Мала ланцюга. Велика Магістерська ланцюг складалася з 14 ланок із зображенням Болгарських левів, 7 ланок з фамільними вензелями засновника ордена і 7 ланок з нанесеними на них бурбонский лініями, всього — 28 чергуються між собою ланок.

Велика ланцюг мала вже 24 ланки з такими ж зображення — 12, 6 і 6 ланок відповідно. Мала ланцюг відрізнялася принципово і мала 26 овальних ланок меншого розміру з чергуються емальованими зображеннями 13 Болгарських левів і 13 геральдичних символів престолу, а довжина її становила 50 см. Всі зображення на складових кожної ланцюга повністю відповідали стилістиці самого ордена — символи з золота красувалися на тлі полум’я з емалі. На кільці, що з’єднує орден з ланцюгом, було вставлено зображення Шестикрилого Серафима, аналогічного гравірування на Великому хресті ордена.

Якихось інших модифікацій ордена існувати не могло, тому що він був унікальним відзнакою, який виготовлявся в одиничних екземплярах по особливому вимогу монарха. У період правління самого засновника ордена, їм були нагороджені 5 підданих королівства за винятком самого Фердинанда I.

Після його зречення від престолу в 1918 році після програшу в 1-й світовій війні, престол зайняв його син, Борис III, в роки правління якого, честю носити орден святих Кирила і Мефодія удостоїлися ще 3 людини. Борис III правив країною аж до своєї смерті в 1943 році, а після смерті, останнім правлячим монархом Болгарського царства став його син Симеон II, правління якого тривало всього 3 роки до скасування монархії в Болгарії, проте, монарх встиг стати Великим Магістром ордена. А його син і спадкоємець Кардам, якому офіційно так і не вдалося вступити на престол, номінально залишався членом болгарської царської сім’ї, а не громадянином Болгарії, і батько віддав наказ призначити його лицарем ордена.

Якихось інших носіїв даної нагороди, на сьогоднішній день, не існує. Останні нагороди мали дещо модернізований дизайн і були виготовлені в Іспанії вже в після вигнання Симеона II. У зв’язку з цим, дана нагорода, яка не є оригінальним виробництвом при монархії, не визнається як офіційна державна, і є лише даниною традиції поваленого царського режиму.

2 етап. Орден Кирила і Мефодія

Після проголошення Болгарської Народної Республіки, в 1950 р, Керівництво правлячої партії випустило указ про відновлення обігу ордена Кирила і Мефодія зі скасуванням слова «святих» що було обгрунтовано для правлячого комуністичного режиму.

Згідно зі статтею 35 декрету №1094 Держради Народної республіки Болгарії, орден повинен був видаватися за виняткові досягнення в галузі наукових досліджень, просвітницької та культурної діяльності на благо болгарського народу, а II етап існування нагороди піддав єдину категорію ордена поділу на 3 класу:

  1. Медаль, виконана із золота на тлі Анверс з червоної емалі.
  2. Срібна медаль на тлі синього Анверс.
  3. Срібна медаль на тлі білого Анверс.

Незалежно від класу, медаль виготовлялася ідентичного розміру d36 мм. На аверсі вироби зображувалися святі брати, які тримають Біблію, а також, розгорнутий сувій пергаменту, на якому зображені початкові 4 букви нової азбуки. У самій верхній частині медалі розташовувалася маленька 5-кінцева зірочка, що символізували комуністичний режим в багатьох країнах, до якої приєднувалося кільце для подальшої стикування з орденської колодкою — п’ятикутної пластиною, обтягнутою орденської стрічкою блакитного кольору.

3 етап. Орден Кирила і Мефодія

Орден Святих Кирило і Мефодія був заново затверджений в 2003 році і діє по теперішній час. Після падіння комуністичного режиму в Болгарії, слово «Святих» було повернуто. Сьогодні ордена удостоюються як громадяни Болгарії, так і іноземці, які внесли великий вклад в розвиток культурного виховання суспільства, що сприяють підвищенню рівня освіти громадян, які досягли видатних успіхів у науковій діяльності та мистецтві. За ступенем старшинства, орден має категорії старшої і трьох молодших нагород:

  1. Стара Паніна
  2. «За виняткові цивільні заслуги»
  3. «За доблесні військові заслуги»
  4. «Мадарський вершник»

Зовнішній вигляд ордена став знову наближений до епохи монархічного ладу — той же хрест зі складними обрисами країв, іконописне зображення Кирила і Мефодія в центрі його, та ж напис по периметру кола, а також, зображення язиків полум’я між кінцями хреста, з єдиною відмінністю, що воно не прикрите геральдичної символікою, а зворотний бік замість монограми засновника ордена містить державні кольори держави — білий, зелений і червоний. Орден має три ступені — золотий, золотий з сріблом і повністю срібний, а носиться на широкій стрічці жовтого кольору.