fbpx
Киев,UA
+48690667993
colectsion@ukr.net

Спорідненість української символіки з елементами військових мундирів інших країн

Спорідненість української символіки з елементами військових мундирів інших країн

05.07.2016 вищим державним і військовим керівництвом України було затверджено нову формений одяг і знаки розрізнення військовослужбовців ВС. Даний указ по сьогоднішній день поступово втілюється в життя. Однак, якщо повести ряд аналогій, видно, що багато елементів символіки мають схожість з військової екіпіровкою таких країн, як, наприклад, Франція.

Найбільше схожість має емблема на берете і комірі для механізованих військ. На даній символіці зображені палаюча гренада і два схрещених козацької мушкета, йдеться в описі емблеми в пояснювальній записці до проекту емблем.

Укладачі символіки стверджують, що дане зображення показує правонаступність механізованих військ від козацької піхоти, яка орудувала на українській землі ще в XVI — XVIII ст., Звідки і пішла символічне зображення козака з мушкетом на гербі Запорізького Війська. Схрещені ж гвинтівки завжди були символом Народної Республіки України в 20-х рр минулого століття, практично відразу після революції. У підсумку, автори вважають нову емблему дуже оригінальною і неповторною.

Але, експерти і аналітики при детальному аналізі символіки ВС провідних країн світу, прийшли до висновку, що українська піхота дивним чином дуже схожа на емблеми на беретах і комірах французьких піхотинців. Навіть офіційний документ — пояснення до оновленої військовій формі і символіці для Сухопутних військ Франції від 13.06.2005, містить наступний текст в перекладі з французького, що підтверджує плагіат: «палаюча гренада накладена на два схрещених рушниці, які вписані в золоту каблучку».

Тип зброї та інша деталізація емблеми в даній інструкції не описані, що говорить про давнє існування подібної символіки для французької піхоти, які використовують її в якості відмітних знаків на мундирах. Також слід врахувати, що в основі будь-якої емблеми ЗС Франції використовується срібне або золоте кільце, в яке вписані всі інші елементи відзнак того чи іншого роду військ.

Таким чином, при детальному зіставленні оригіналу і проекту, підготовленого України, очевидно, що різниця полягає в скромних дрібницях, таких як курок козацького мушкета, форма стовбура і особливість приклада, а також, що всі елементи у французькому варіанті вписані в кільце, а в українському — накладені зверху. Такі незначні особливості можна побачити лише за допомогою сильного збільшення, але на попередньому досвіді українських виробників у виготовленні військового одягу і відмітних знаків, можна сказати наступне:

  1. Малоймовірно, що розробники нагород звернуть увагу на такі тонкощі при виробництві металевих значків на коміри і берети військ.
  2. Виключено, що тилові служби будуть розміщувати замовлення на сотні тисяч відмінних символів і беретних емблем на кращих заводах з виробництва нагород на Україні для організації централізованої видачі військам на власних складах.
  3. Швидше за все, для ВС України надійде пропозиція на замовлення дешевих пластикових емблем, що призведе до сильної втрати в якості і читання символіки, але незважаючи на це, централізованих закупівель дорогих металевих відзнак не відбудеться.

У тому випадку, якщо Міністерство оборони України все ж таки ухвалить рішення про закупівлю металевої символіки, то вималюється інша проблема — труднощі в прочитанні емблеми навіть з відносно близької відстані, що не перевищує 10 м. Найнеприємніше трапиться, коли це торкнеться спільних українсько-французьких операцій, що цілком реально, в зв’язку з намірами України на приєднання до Північноатлантичного альянсу.

Непорозуміння обов’язково відбудуться, враховуючи, що українські розробники використовували французькі кільця на емблемах не тільки стосовно механізованим військам, а також і ще до 4-м типам відмітних знаків українських військ. Тому, істинно українські розробки можуть бути поставлені під сумнів вже зовсім скоро.

Вихід з ситуації, що склалася напрошується один — це тотальна переробка емблеми для механізованих військ. Вона може бути проведена наступними шляхами:

  1. Повна зміна геометрії і розташування застосованих на значку елементах, тотальне їх видозміна.
  2. У всіх емблемах Україні слід відмовитися від застосування кілець, і замінити їх на більш традиційні для держави калинові гілки або вінки, що дасть можливість використання як Гренади, так і мушкетів на зображенні.

Прототипів в даному випадку може послужити загальновійськова символіка України, заснована в 2007 році. Емблема мала оригінальний вид завдяки наявності букетика з трьох листя і двох грон калини, який був перев’язаний стрічкою, а ззаду малюнка виднілися два схрещені мечі, спрямовані вістрями вгору. Тому, виконавши вірну комбінацію пучка з калини, мушкетів і Гренади, є велика можливість отримати унікальну символіку для військ України, не вдаючись при цьому до плагіату, враховуючи, також, той факт, що проект завжди може бути видозмінений до випуску в масову реалізацію. Новітня історія України знає подібні випадки, коли змінювалися емблеми на комірах і беретах для ракетних військ, артилерії або гірської піхоти.

Звичайно, кожна з країн намагається створити свою власну, ні на що не схожу символіку образу військовослужбовців, витрачаючи на це величезні ресурси, то ж стосується і України, яка мало того, що прийняла таке рішення, так ще й підключила цивільних осіб для допомоги в оформленні емблем.

Але помилка закралася в відсутності креативного підходу і сліпе видозміна оригіналу, взяте в провідних європейських арміях, говорить про неправильне шляху у вирішенні цієї проблеми, тому що пропадає ефект лютою спроби повної націоналізації держави, створення власного, унікального і неповторного стилю для образу ВС.