fbpx
Киев,UA
+48690667993
colectsion@ukr.net

Який шанс повернути втрачену нагороду

Який шанс повернути втрачену нагороду

Тема сучасних відзнак для військовослужбовців у патріотично налаштованих громадян ніколи не залишається без уваги, так як вони необхідні для підвищення авторитету держави на світовій арені. Вони є хороший психологічний мотив для бійців армії ЗС України. Крім моральної підтримки, знаки спрацьовують як розпізнавальний знак для інших родів військ, що належать Збройним силам цієї країни.

Окремі нагороди мають значну матеріальну підкріплення, що також є теж безперечною перевагою. Адже мова йде про героїв, які, ризикуючи здоров’ям, а деколи і ціною власного життя захищають свою державу від атак агресорів. Але в житті багатьох людей бувають випадки, коли, внаслідок нечастого використання, бойова нагорода втрачається. Як надходити в такому випадку, описано в даній статті — способи знайти загублену цінність і куди слід звернутися після виявлення чужої власності.

Не так давно в соціальних мережах з’явилося повідомлення про людину, який виявив чиюсь загублену нагороду. У ньому йшлося про те, що на автовокзалі у Вінниці знайдено орден «За мужність» No295793, використовуючи глобальну мережу, благодійник шукає господаря бойової нагороди. На зворушливе повідомлення відгукнулися сотні людей, які стали поширювати це повідомлення за допомогою своїх акаунтів, щоб про знахідку дізналося якомога більше людей. Але, як з’ясувалося, чеснота вже викладав на своїй сторінці в соцмережах інформацію про знайдену нагороди, правда, іншого типу, а на рекомендаційні листи від інших користувачів мережі відповіді не було, незважаючи на докладні інструкції про дії в подібній ситуації, який виявив знахідку чеснота так ні разу і не зреагував.

При детальному розгляді в Головному управлінні Генштабу ЗС України, виявилося, що, ще рік тому вони отримали інформацію про зниклого відзнаку, але на зв’язок не вийшов ні втратив, ні виявив нагороду особистості. У зв’язку з цим, повна довіра до повідомлень в соціальних мережах надавати не варто. Це пов’язано, перш за все, з можливістю обману, так як людина, яка мала відношення до ВС України, який брав участь в бойових точках, за що і був нагороджений знаком відмінностей, точно знає, що перше місце, куди треба звертатися у разі втрати нагороди — це судинний комісаріат .

Викладки з роз’яснення генштабу 

В управлінні Генерального штабу ЗСУ чітко можуть роз’яснити, які дії необхідно зробити при виникненні подібної неприємної ситуації. Згідно зі статтею 14 Кодексу «Про національні символи відзначення громадян України», особистості, заслужено отримали національні нагороди, зобов’язані з обережністю ставитися до їх збереженню. У разі втрати, нагороджені негласного зберігають всі свої права на знаки відмінності згідно з чинним законодавством.

Лауреату вищого нагородного відзнаки за відвагу в бою, влади України мають можливість видати дублюючі копії нагородної атрибутики або документальних свідчень, що підтверджують справжність нагороди. Якщо спеціалізована Комісія національних нагород і геральдики визнає, що втрата мала місце внаслідок непереборної природної сили, запеклих боїв або при наявності інших поважних обгрунтувань, які не можуть залежати від удостоївся нагороди.

Слідство з розділу 4.4 Закону «Про відомчі заохочувальні відзнаки Міністерства оборони», затвердженого наказом Міністерства оборони від 11.03.2015 No165 — дублікати заохочувальних відзнак оборонного відомства не видають. Згідно з пунктом 18 Положення «Про видатних нагрудних нагородних знаків керівника Генштабу — Командира Збройних сил України», затвердженого наказом Генерального штабу ЗСУ від 14.11.2011 No212, втрачені нагрудні знаки та посвідчення до них повторно не видають, крім випадків, коли буде визнано, що їх втрата (псування) стався (сталася) в результаті непереборної сили природи, бойових дій або з інших причин, що не залежать від нагородженого.

Тобто в разі втрати (псування) нагородної символіки з причин, що не залежать від удостоєного цієї нагороди, необхідно звернутися з підтверджуючими документами до відповідної установи (Адміністрація Президента або Генеральний штаб ЗСУ), для запиту про видачу дубліката нагороди або посвідчення до неї.

А якщо людина знайшла нагороду або підтверджує посвідчення до неї, потрібно звернутися і передати її до відділу присвоєння військових звань і нагороджень Головного управління персоналу Генерального штабу ЗСУ (телефон 044-454-43-62). Також, представники Головного управління персоналу Генштабу відзначають, що система розподілу нагород до початку антитерористичної операції і зараз те ж саме. З початком проведення АТО для відзначення заслуг захисників держави було прийнято рішення про заснування додаткової державної нагородної символіки — знака Верховного головнокомандувача «За участь в антитерористичній операції» (указ Верховного головнокомандувача України від 17.02.2016 No53 / 2016) і символ видатних заслуг командира Генштабу — Командира ВС України нагрудний відмітний знак «Учасник АТО» (наказ Генштабу ЗСУ від 20.03.2015 No104).

Визначення ступеня вчинку, особистих заслуг учасників боїв під час виконання військового обов’язку і рішення щодо подання до заохочення (нагородження) приймають командири (начальники), в підпорядкуванні яких перебувають військовослужбовці. Згідно чинному законодавству «Про пенсійні виплати за особливі заслуги перед державою», особам, що удостоїлися орденів, встановлюють щомісячну пенсійну виплату за видатні заслуги як надбавку до пенсії, на яку людина має право відповідно до закону у відсотках від встановленого державою мінімального прожиткового мінімуму, визначеного для тих, хто втратив працездатність з підстав, установлених Законом.

Обсяг надбавки визначають спеціально засновані комісії, про які йдеться в статті 2 випущеного закону, в залежності від заслуг. Якщо людина одноразово претендує на надбавки, зазначені більш, ніж в одному пункті розділу 1, цього закону, йому призначають велику з двох належних виплат. У той же час гірко і прикро за систему, за недосконалість якого з обойми випадають люди, які заслуговують на нагороди. Зате їм пояснюють, що документи десь заблукали, але підтверджені факти про вчинення подвигу, як бачиться, загублені назавжди.

Редакція «Урядового кур’єра» чекає відповіді на інформаційний запит, відправлений в Міноборони 15 січня 2017 року. Вже, як кажуть, все терміни вийшли. У запиті йшлося про відновлення справедливості щодо бійця ВСУ прапорщика Олександра Долайчука з 3-го батальйону 72-ї роти. Він був активним учасником в бойовій операції зі звільнення 2-х загонів Нацгвардії з Іловайського котла. Його батарея попередила спробу прориву важкої ворожої бронетехніки в великих населених пунктах. Протягом бою було стерто з лиця землі багато одиниць ворожої техніки. Вся рота була представлено до нагородження за бойові заслуги, в тому числі і сам прапорщик А. Долайчук.

Однак, з плином часу, рух документів до нагородження бійця, зупинилося, що призвело до того, що боєць так і залишився без заслужених нагород. Незважаючи на ситуацію, що неприємну ситуацію, військовослужбовець продовжив контракт на службу в ЗСУ. Факти про існування подібних обділених справедливістю захисників залишаються покритими таємницею. Але, надія вмирає останньою, і солдат цілком може, нехай і через тривалий час, отримати свою нагороду. ДОВІДКА «УК»

За час проведення антитерористичної операції в ЗСУ нагороджений державними нагородами України від 14 425 осіб, заохочувальними відзнаками МО — 23 694, відмітними нагрудними символіками командира Генштабу — Командира ЗС України — 20 295 осіб. Більш ніж 160 000 отримали заохочувальну відзнаку головнокомандувача Генштабу — нагрудний орден «Учасник АТО». З початком збройної агресії в Збройних силах звання «Герой України» присвоєно 36 особам, з них 19 посмертно.

Повертаючись до розмови про втрачену нагороди, офіційний представник Генштабу звернувся з проханням до людини, який виявив нагороду, повернути її до військкомату, він же дав слушну пораду: якщо з якої-небудь причини людина втратила нагороду, він повинен негайно письмово повідомити про це в міліцію. Надалі це позитивно вплине на видачу дубліката нагороди. У тому випадку, якщо людина повідомив в офіційну структуру про втрату нагороди або посвідчення, яке підтверджує право на неї, а потім знайшов втрачене майно, про це слід також повідомити офіційний орган.