fbpx
Киев,UA
+48690667993
colectsion@ukr.net

Знаки відмінності синьожупанників

Знаки відмінності синьожупанників

Першою української дивізії не судилося залишити в історії України яскраву сторінку в 1917-1920 рр. Проіснувала вона всього 3 місяці, але так і не встигла відзначитися в боях. При цьому синя уніформа військових, виконана в національному козацькому стилі, добре запам’яталося учасникам тих подій.

Також спогади про неї збереглися для сьогоднішнього дня. Завдяки цій формі за дивізією було закріплено неофіційну назву «Сінежупанна». Приліпилося таку назву завдяки широким шароварів і шапці з відмінними емблемами, на яких і базувався образ тодішнього воїна-петлюрівця, що експлуатувалося як російською пропагандою, так і радянської. Той образ живе в думках до сих пір, а тому багато фахівців ретельно вивчають знаки відмінності синьожупанників, а також їх однострої, що є великим інтересом для знавців історії.

Якщо судити за загальними критеріями і фактом, то здається, що питання по синьожупанники вивчені досить добре. Про цю дивізію почали говорити і згадувати ще в перших працях, які стосувалися вивчення української уніформи тих часів. Всі відомості про знаки відмінності військових об’єднань, які були знайдені в цих працях, довгий час були основним джерелом інформації для істориків після 1991 року.

Також з тих пір залишилася велика кількість малюнків і спогадів учасників. Але при всьому при цьому не представлялося можливим реконструювати систему знаків розрізнення, а тому в багатьох аспектах доводилося фантазувати. При цьому деякі малюнки мали нечітке і Ретушоване зображення і низької якості, що не дозволяло детально розглянути елементи на формі. Прорив стался в 2009 році, коли Я. Тинченко, який знайшов і ввів в науковий коло деякі архівні документи, що зберегли невеликі відомості про знаки відмінності синьожупанників.

Завдяки новим даним, а також детально проілюстрованим кадрам кінохроніки тих часів, вийшло розширити інформацію і знання про синьожупанників. Ці праці потім були внесені в книгу, яка присвячувалася українським військовим періоду Центральної Ради. При цьому результати подальших пошуків вказують на те, що необхідно і далі проводити пошук і розширювати дані про деякі моменти тих часів, так як отриманих відомостей недостатньо для уявлення загальної картини воїна-синьожупанники.

Під час Першої світової війни в Австрійському та Німецькому полоні опинилися за різними даними від 200 до 500 тисяч військових української національності, що в той час перебували на службі Російської армії. Їх звільненням почали займатися члени Спілки Визволення України. Серед полонених були виявлені поранені бійці, які розподілялися в окремі табори, де була можливість навчатися в школах, відвідувати бібліотеки, театри та інші заходи. Також там велася робота по пробудженню національної свідомості серед ув’язнених.

У Німеччині вже в кінці 1915 року українців розосереджується по таборах Вецляр, Раштат, Зальцведель. У таких таборах організовувалися «Січі», в яких бажаючі могли займатися гімнастикою і проводити різні тренування з протипожежної безпеки, а також інші заходи.

Члени «Січей» мали власну форму, в якій була синя чумарка і штани, а також сіра овеча шапка з синім шликом. Сорочка була темно-жовтої з синіми манжетами. Більш того, в 1916 році в таборі Раштат був організований перший Запорізький полк імені Т. Шевченка, у якого був власний прапор.

У травні 1917 року в Ган-Мюндені був організований ще один табір для полонених офіцерів українського походження. Разом з українським населенням в цьому таборі за пропозицією генерал-майора Зелінського наприкінці 1917 року було організовано військове відділення, де його члени працювали над створенням майбутніх принципів української армії, також там розроблялися статути і форма одягу.

Після підписання в 1918 році мирного договору між УНР і країнами Четверного союзу, відкрилися нові можливості для формування полонених українських об’єднань. А тому вже лютому 1918 року генерал Зелінський був викликаний до Берліна для обговорення конкретних заходів з цього приводу.

На зборах Зеленський уточнив, що українці мають бажання носити синій жупан, образ якого був створений у військовому містечку. Після цього було відразу дана команда за 2 тижні підготувати таку форму для 6000 осіб. Слід зазначити, що в той час жупани в документах не фігурували, а згадувалися лише чумарки. З тих пір в основі «Січей», які організовувалися в таборах, лежала форма, введена Зеленським.

У вісімнадцятому році також був створений Ковельський український відділ в складі 6 куренів по чотири сотні в кожному. Отаманом в відділенні став Зелінський, а начальником штабу Росілевіч. Трохи пізніше відділення було перейменовано в Першу Українську Дивізію, яка відбулася з 3 полків по 4 куреня в кожному. Курінь в свою чергу ділився на дві сотні, сотня на подружжя, а подружжя на рої.

Про це було повідомлено наказом по першій українській дивізії в лютому 1918 року №1. У цьому наказі регламентувалася діяльність організації, вказувалися відзнаки та посади, а також говорилося, що козаки, які виконують службові обов’язки в цій організації, будуть називатися старшинами. Відповідно до наказу були встановлені такі старшинські посади — ройовий, бунчужний, четар, сотенний, полусотенний, осавул, курінний, отамани та інші. Фактично так затверджувався офіцерський склад освіти.

Прийнятий кожен з керівників загін мав свій відмітний знак, наприклад, у ройового була вертикальна жовта смужка на передній частині коміра. У четере було 2 таких смужки, а у бунчужного 3. Отамани відрізнялися кількістю зірок на передній частині коміра.

Якщо з відзнаками на комір все було відносно зрозуміло, то зовнішній вигляд зірок був під питанням. Одні з них мали по 6 променів, в той час як Я. Тинченко в своїй книзі описував їх як зірки з чотирма променями. У всякому разі, з документів, які залишилися з тих пір, видно, що старшини носили як 6-променеві зірки, так і зірки, схожі на хрестики. Ясність у це питання міг би внести наказ, яким вводилися дані знаки відмінності, але відшукати його до цього часу так і не вдалося.

Наказом від лютого 1918 року № 3 були встановлені знаки відмінності і для медичного персоналу. З тих пір лікарі повинні були носити одну золоту зірку на передній частині коміра, а за нею повинен бути розміщений червоний хрест. У свою чергу фельдшери мали такі ж знаки відмінності, як і рядові старшини, але вони доповнювалися червоним хрестом. Таким чином, червоний хрест можна вважати першою емблемою українських військових медиків.

Відповідно до наказу №1 по українській Дивізії від лютого 1918 року, козакам, які займають посади отаманів, присвоювалися такі ж знаки відмінності, як і старшинам, але з жовтою стрічкою поперек коміра. При цьому наголошується, що знаки відмінності отримали не всі, хто їх зажадав в той час.

Як говорилося спочатку, головним військовим головним убором Дивізії була овеча шапка зі шликом і кокардою. Але наказом по дивізії №6 все старшини повинні були носити на шапках також червоні верхи. У той час кокарда виготовлялася з тканини, як стверджують документи, але це питання залишається під сумнівом, тому що на фотографіях і картинах того часу не було помічено детального їх зображення. А тому з’ясувати, з чого саме вона була зроблена в той час, не представляється можливим, тому що не збереглися і оригінали документів або форми, в тому числі і шапок.

На деяких картинах можна розглянути, що шапка має металеву кокарду, яка нагадує знаки відмінності на німецьких шоломах. Зрозуміло, що в деяких частинах замість імперських квітів були українські синьо-жовті, але при цьому в центрі явно бачилося червоні вкраплення. Залишається здогадуватися, що таким чином практичні німці пристосували потреб Дивізії власні кокарди, які у них були.

На тлі цих подій кількість бажаючих стати синьожупанники збільшилася, а тому навесні 1918 року в Ковелі почалося формування 2 Української Дивізії в складі 4 піших полків і кінної сотні. Після формування дві Дивізії були об’єднані наказом номер 2, в якому наводився перелік посад старшин і опис їх розпізнавальних знаків. Але зведення там були досить неповні, а тому судити з них про справжні параметрах тодішньої форми та знаків розрізнення, а також інших елементів не доводиться.

Навесні 1918 року перша Українська Дивізія вирушила Київ, і вже в березні на Софіївській площі відбувся парад піших полків, який добре відомий по кіно- і фотодокументи тих часів. На цьому параді все полки були в розпорядженні головного коменданта Київщини.

Після самого порода полки розміщувалися в різних областях України, де вони формувалися і зростали. Це і стало причиною конфліктів між сотниками, які говорили, що Дивізії були створені в якості основи для всієї Української армії, а тому вони повинні розташовуватися тільки в Києві. Але командний склад 1 Української Дивізії був слабкий в плані професіоналізму, а тому серед козаків збільшувалися і поширювалися більшовицькі настрої, що могло призвести до державного перевороту. Тому в квітні 1918 року німцями було роззброєно обидві дивізії.

Вченим з різних джерел вдалося отримати деяку інформацію і доповнити її даними про знаки відмінності. Так, наприклад, було виявлено, що знаки відмінностей старшинських посад були впроваджені в лютому 1918 року першим указом по українській дивізії, інші укази від цього ж року доповнювали систему знаків розрізнення різних військових з’єднань. У той час, коли формувалася друга українська дивізія, до вказаних вище наказів вводилися також і доповнення, яких не вдалося поки відшукати.

Наявність оригіналів і предметів форми того часу допомогло б встановити істинні елементи, які носилися як на головних уборах, так і на комірах, але до сих пір не вдалося знайти такі оригінали. Єдине, що вдалося уточнити — це те, що командний склад українських Дивізій носив на шапках німецьку кокарду для шоломів, які були розфарбовані в українські національні кольори, а тому питання щодо зовнішнього вигляду зірки на комірі все ще залишається відкритим.